Trkorszg Trtnelme
ANATLIA
Neolitikum
Az els ismert trtnelmi helyszn a mai Trkorszg terletn az eddig ismert legnagyobb neolitikus telepls, atal Hyk. A lelhelyet angol rgszek fedeztk fel 1958-ban. A vros hzait fbl s vlyogtglbl ptettk. Az pletek szorosan egyms mellett lltak, nem voltak utck. A hzakba a tetnylson keresztl lehetett bejutni. A vrosban negyven szentlyt trtak fel. atal Hyk fontos kereskedelmi kzpont volt az i.e. VI. vezredben. A VI. vezred vgre azonban a vros teljesen elnptelenedett. Ezt kveten Anatliban kt vezreden keresztl nem volt szmottev elrehalads
Hettitk
Az i.e. III. vezredben a hattik laktk Kis-zsit. A hatti np sztszrt, llattenyszt trzsekbl llt. Legjelentsebb teleplsk Alaca-Hyknl volt. A II. vezred elejn foglaltk el Kis-zsit a hettita birodalmat ltrehoz indo-eurpai trzsek. Fvrosuk Hattusas (Bogazkale) lett. A birodalom els jelents uralkodja Labarnas (i.e. 1680-1650) volt. Telipinus (i.e. 1525-1500) foglalta rsba a hettita trvnyeket. Az llam virgkora I. Suppiluliumas (i.e. 1375-1335) uralkodsnak idejre esett. Ekkor a hettitk egyenrang ellenfelei voltak az egyiptomi jbirodalomnak, akik ellen sikeresen vvtk meg a kdesi csatt (Muwatallis). A hettita birodalom buksa az i.e. XII. Szzadban, a tengeri npek tmadsa miatt kvetkezett be. A szthull Hettita birodalom helyn az i.e. I. vezredben hrom jelents llam jtt ltre Anatliban: a lyd, a phryg s az urartui llamok.
Urartu
A ltenyszt hurrik a Van-t krnykn megtelepedve hoztk ltre llamukat, amelynek virgkora az i.e. IX-VIII. Szzadban volt (I. Argisti s II. Sarduri). Jelentsebb vrosaik: Van, Toprakkale, avutepe, Jerevn. Az llam virgkornak II. Sarrukin asszr uralkod i.e. 714-es tmadsa vetett vget, melynek sorn az asszrok a fvrost is kifosztottk. Az llam buksa az i.e. VII. Szzad vgn, a md - asszr harcok sorn kvetkezett be.
Phrygia
A phrygk Gordion kzponttal hoztak ltre ers llamot, melynek legjelentsebb uralkodi, a mtoszokbl ismert Gordios s Midas kirlyok voltak. Szoros kereskedelmi s kulturlis kapcsolatokat tartottak fent a kis-zsiai grgkkel. Midas hallval az i.e. VII. Szzad elejn a phryg llam trtnete is vget rt.
Lydia
Nyugat-Anatliban llt fenn a lyd llam, melynek fvrosa Sardeis volt. A lydk befolysa hatalmuk cscsn, az i.e. VII-VI. Szzadban kiterjedt egsz Nyugat-Anatlira. A kis-zsiai grgk is elismertk uralmukat. A lydk vertek elszr pnzt az i.e. VII. Szzadban. Legjelentsebb uralkodjuk, Kroisos azonban i.e. 546-ban veresget szenvedett a perzsa Nagy Kyrostl, ami a lyd llam bukshoz vezetett. Ezzel egsz Anatlia perzsa uralom al kerlt.
Perzsia
A kis-zsiai perzsa uralom megteremtje Kyros (i.e. 559-530) volt. I.Dareios (i.e. 522-486) szervezte meg a perzsa kzigazgatst. Susabl Ephesosba 2700 km hossz utat pttetett. Az ton postaszolglatot szerveztek. 494-ben leverte a kis-zsiai grg vrosllamok felkelst, majd 492-ben megindtotta els hadjratt Grgorszg ellen. A perzsa hadak 492-ben s 480-ban is a Dardanellknl keltek t Eurpba. 479-ben a perzsa flotta a kis-zsiai partoknl, Mykalnl szenvedett veresget a grgktl. A birodalom utols uralkodja III. Dareios Kodomanos volt, aki a Nagy Sndortl elszenvedett veresgek sorn vesztette el birodalmt.
Grgk
A grgk els megjelenst rzi a trjai hbor emlke, melynek sorn a mykenei grgk elfoglaltk s kifosztottk a legends Trjt.
Kis-zsia nyugati partvidkt az i.e. XIII-XII. Szzadi gei vndorls sorn npestettk be a grgk. A legjelentsebb vrosllamok: Ephesos, Miletos, Priene, Smyrna, Didyma, Halikarnassos. Az itteni lakosok alaptottak az i.e. VIII-VI. Szzadban jabb gyarmatvrosokat a Mrvny-tenger s a Fekete-tenger partjn (Byzantion, Sinope, Trapesunt). A nyugat-kis-zsiai terlet elbb a lydk, majd a perzsk fennhatsga al kerlt. A makednok i.e. 335-ben indtottak hadjratot a perzsk ellen. 334-ben a granikosi, 333-ban az issosi csatban gyzte le Alexandros a perzskat, s szerezte meg ezzel a fennhatsgot Kis-zsia felett. Nagy Sndor halla utn a Szeleukidk uraltk a terletet. Az i.e. III. szzadi kelta betrst kveten a terleten tbb llam jtt ltre. Legjelentsebbek a Pergamoni Kirlysg, a Rodoszi Kirlysg, Bithynia, Kilikia s a Pontuszi kirlysg.
Rmaiak
A rmaiak i.e. 133-ban kezdtk meg terjeszkedsket, amikor III. Attalos a Pergamoni kirlysgot vgrendeletben Rmra hagyta. I.e. 75-ben rmai provincia lett Bithynia is. VI. Mithridates Eupator legyzsvel i.e. 64-ben Pompeius Rmhoz csatolta a Pontusi kirlysgot. A Mithridates fit legyz Caesar i.e. 47-ben a sikert a 'veni, vidi, vici' mondssal jelentette a senatusnak.
I. Sz. 325-ben kerlt sor az els keresztny egyetemes zsinat sszehvsra Niceban (Iznik)
I. Sz. 330-ban Constantinus a grg Byzantion helyn avatta fel a birodalom j fvrost, Constantinopolist, amely 395-tl, a Rmai Birodalom kettszakadstl a Kelet-Rmai csszrsg fvrosa lett.
Biznc
II.Theodosius (408-450) Bizncot j vdfallal erstette meg. A birodalom els jelents uralkodja I.Iustinianus (527-565) volt. Kiadta a rmai jog gyjtemnyt (Corpus Iuris Civilis). szak-Afrika s Itlia meghdtsval jelentsen megnvelte az llam terlett. A VII. Szzadban megindul arab terjeszkeds kvetkeztben azonban rvid id alatt (636-642) elvesztettk Szrit, Palesztnt s Egyiptomot. III. Leo indtotta el 726-ban a kphbort, ami 843-ig tartott. I. Basileos (867-886) volt a makedn dinasztia els tagja. A dinasztia uralkodsa alatt ersdtt meg jra az llam. Kiemelked uralkodi VI. Leo (886-912) s VII. Konstantin (913-959) voltak. II. Basileos (976-1025) meghdtotta Bulgrit s megerstette a birodalom keleti hatrait. A kis-zsiai terletek elvesztse az 1071-es manzikerti csatval kezddtt, amikor IV. Romanos Diogenes csszr veresget szenvedett Alp Arslan szeldzsuk vezrtl. A szeldzsukok rvid id alatt elfoglaltk Kis-zsia, jelents rszt. Kzpontjuk Konya lett. A szeldzsukok ellen, Biznc krsre indultak meg a keresztes hadjratok, amelyek vgs clja a Szentfld, Palesztna volt. A keresztesek Kis-zsiban kevs sikert rtek el, viszont a negyedik keresztes hadjrat sorn elfoglaltk Bizncot (1204), s ltrehoztk a Latin csszrsgot (1204-61). Br a biznci Palaeolog dinasztia 1261-ben visszafoglalta Bizncot, a birodalom hanyatlst nem tudtk meglltani. A szeldzsukok helyt elfoglal oszmn-trkk tbb ksrlet utn 1453-ban elfoglaltk Bizncot, s ezzel vget vetettek a Kelet-Rmai (Biznci) Csszrsg fennllsnak.
Szeldzsukok
Az oguz (z) trzsszvetsgbe tartoz trzsek egy csoportja Szeldzsuk nev vezrkkel az len kivltak a trzsszvetsgbl, s megindultak Kis-zsia fel. 1055-ben elfoglaltk Bagdadot, majd 1071. augusztus 26-n legyztk IV. Romanos Diogenes biznci csszr csapatait a manzikerti csatban. Kis-zsit elfoglalva Sleyman ibn Kutulmu Iconiumban (Konya) rendezte be fvrost. Az els keresztes hadjrat keresztny sikereket hozott. A XII. Szzadban a szeldzsukok szilrd llamot ptettek ki Anatliban. A szeldzsuk szultantus fnykora I. Izzeddin Keykavus (1210-1219) s I. Alaeddin Keykubad (1220-1237) uralkodsnak idejre esett. A birodalom gyenglst, majd bukst a mongol tmads eredmnyezte. 1243-ban, a Ksedag-i csatban szenvedtek veresget, s lettek a mongolok adfizeti. II. Mesut 1308-ban bekvetkezett halla utn a szeldzsuk llam nll fejedelemsgekre szakadt.
|